TİKA'dan Ukrayna'da engellilere ve gazilere destek
TİKA'dan Ukrayna'da engellilere ve gazilere destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Ukrayna’nın batısındaki Lviv kentinde engellilere, gazilere ve malulen emeklilere bakım hizmeti veren Lviv Geriatri pansiyonunun tadilat ve donanımını gerçekleştirecek.

Ukrayna’nın batısında yer alan ve ülkenin kültür başkenti olarak kabul edilen Lviv şehrinde 1950’li yıllarından bu yanlamasına 400 yatak kapasitesiyle etkinlik gösteren Lviv Geriatri pansiyonunda 160’ı engelli elde etmek üzere toplam 300’den pozitif kişi barınıyor. Tadilat ve teçhizat çalışmaları sonucunda kurumun yatak kapasitesinin artırılması, doğu Ukrayna ile Kırım’dan tahliye edilen ailelere geçici olarak ikamet imkânı sağlanması planlanıyor.

Pansiyonun tadilat ve donanımı için yapılan anlaşmanın imza töreninde konuşan Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, TİKA’nın bilhassa sağlık durumu ve sosyal kurumların altyapısının iyileştirilmesine tartı verdiğini vurguladı. Şimdiye değin bu alanda TİKA göre 40’dan fazla projenin hayata geçirildiğini gösteren Bolat, Lviv Geriatri pansiyonuna destek projesinin lüzum meslek hacmi, gerek maliyeti açısından bugüne kadarki en büyük proje olacağını söyledi.

Lviv Alan Şurası Başkanlığı Yönetimsel İşler Müdürü Valentin Harlov ise, proje zarfında kapı, pencere ve tüm tesisatların yenilenmesinden ince işlere, cephe ısı yalıtımı ve çevre düzenlenmesine değin detaylı tadilat yapılacağını, tıbbi donanım ile mobilya alımı olacağını belirterek TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here