ATO Başkanı Baran'dan Tanzanya Büyükelçisi Kiondo'ya ziyaret
ATO Başkanı Baran'dan Tanzanya Büyükelçisi Kiondo'ya ziyaret

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Tanzanya’nın Ankara Büyükelçisi Elizabeth K. Kiondo’yu ziyaret etti. Viktorya Gölü’nde feribotun alabora olması sonucu ölenler için başsağlığı dileklerini ileten Baran, Tanzanya ile ticari ilişkilerin geliştirilmesi konusunda görünüm alışverişinde bulundu.

Tanzanya’nın Ankara Büyükelçiliği binasında gerçekleşen ziyarette ATO Başkanı Baran’a ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Halil İbrahim Yılmaz ve Temel Aktay ile ATO Idare Heyeti Üyesi Edip Balcı eşlik etti. Tanzanya ile ilişkilerin son yıllarda ilerleme kaydettiğini söyleyen Baran, bu çerçevede Tanzanya’daki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. Baran, 20 Eylül’de yaşanan feribot kazasında 200’den fazla kişinin ölümünden büyük endişe duyduklarını belirterek, “ATO olarak, Türk halkı olarak acınızı paylaşıyoruz. Üzerimize düşen her ne varsa yapmaya hazırız” dedi.

Büyükelçi Kiondo ise ATO Başkanı Baran’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, hem iki ülke ayrıca de ATO ile Tanzanya Büyükelçiliği aralarında zinde ilişkiler bulunduğunu ifade etti. Tanzanya’da iş fırsatları konusunda ATO ile diyalog halinde olmaktan memnun etme duyacaklarını bildiren Büyükelçi Kiondo, “Tanzanya’da iş fırsatları olduğu konusunda masa başında istediğimiz dek konuşabiliriz ama gidip bakmak apayrı bir deneyimdir. Tanzanya’ya ziyaretinizi heyecanla bekliyoruz” diyerek ATO Başkanı Baran’ı ziyafet etti.

Büyükelçi Kiondo ile iki kez bir araya geldiklerini hatırlatan Baran, Tanzanya’yı ziyaret etmekten tatmin duyacağını söyledi. Baran, Viktorya Gölü’nde ölenler için üç jurnal milli inleme bildiri eden Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti’ne baş sağlığı mesajı olarak büyükelçilikte açılan deftere şunları yazdı:

“Viktorya Gölü’nde gerçekleşen talihsiz feribot kazasını derin bir üzüntü ile öğrendim. Kazada hayatını kaybedenler için başsağlığı diliyorum. Sevdiklerini kaybeden herkesle benzer duyguları yürekten paylaşıyorum. Birleşik Tanzanya Cumhuriyeti halkı ve yetkilileriyle dayanışma içinde olduğumuzu bilmenizi isterim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here