MEB'den öğretmenlerin düşünce, proje ve önerilerini almak için ‘Bir Milyon Hoca Bir Milyon Fikir' platformu
MEB'den öğretmenlerin düşünce, proje ve önerilerini almak için ‘Bir Milyon Hoca Bir Milyon Fikir' platformu

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin akıl, proje ve önerilerini almak için oluşturulan ‘Bir Milyon Hoca Bir Milyon Hafıza’ dijital bir platformuna ilişkin, “Öğretmenlerimizin bu fikirlerini bir araya toplayarak iki taraflı proje çalışmalarına gerektirmek istiyoruz. Diyelim ki fen ile ilgili çok kayda değer bir us var. Fakat bu projenin yalnızca belirli bir okulda kalması değil de Türkiye’ye mülk olması açısından buradaki fikir platformonun yardım olacağına inanıyoruz” dedi.

MEB öğretmenlerin zihin, proje ve önerilerini edinmek için ‘Bir Milyon Hoca Bir Milyon Hafıza’ dijital bir platformunu kurdu. Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlıkta düzenlenen toplantıda “Bir Milyon Öğretmen Bir Milyon Hafıza” Projesinin tanıtımın yaptı. Bakan Selçuk konuşmasında, öğretmenlerin fikirleri nelerdir bunları nasıl bir araya getirebiliriz diye düşünüldüğünde çoğunlukla bir devlete ait yazılıp genelge gönderildiğini belirterek, “Daha Sonra öğretmenler zümrelerde zümreler okulda okullar ilçede ilçe de illerde temsilcilik edilir ve öğretmenlerimizden gelen fikirler zümrenin içinde okulun içerisinde ilçede ve ilde bambaşka bir ışık halkası gelerek Milli Eğitim Bakanlığına ulaşır. Bu ulaşan içeriklerle benim öğretmen odalarında okullarda veya herhangi bir ortamda meslektaşlarımla karşılaştığımda beyan edilen düşünceler arasında başlıca önemli bir fark olur. O sebeple ‘biz öğretmenimizle niye doğrudan konuşmuyoruz’ sorusu gündeme geldi. Artık bizim bilgi tabanlarımız data madenciliği yoluyla bırakın milyonlarca fikri milyarca fikri fazla bakımlı analiz edebileceğimiz dijital dönemdeyiz. bu nedenle şimdi üzerinde konuştuğumuz proje fazla daha farklı bir değer taşıyor. Dünyada bu denli büyük bir hoca kitlesi olan çok eksik ülke var. Keza devlete ait okullarımızdaki ayrıca de özel öğretim kurumlarımızdaki öğretmenlerimizin mektep yöneticilerimizin okul liderlerimizin hepsinin görüşlerini ayrı olarak almak, 1 milyon öğretmenin görüşlerini ayrı ayrı elde etmek ve bu görüşleri ara sıra tematik olarak açıklama yapabilmek, bazen çoğunlukla öğretmenlerden gelen bu görüşleri toplamak şekliyle bambaşka metotlara yönelik çalışmalar yapılabilir” ifadelerini kullandı.

“Öğretmenlerimizin bu fikirlerini bir araya toplayarak da müşterek proje çalışmalarına gerektirmek istiyoruz”

“Bunu yapmaktaki amacımız daha güçlü bir Türkiye, daha müreffeh bir mektep yapısı, daha mutlu daha başarılı çocuklar geleceğe hazırlanan çocuklar” Hepimizin müşterek hedefi,karşılıklı paydası bu sahiden” diyen Selçuk, “Tüm bu kurumlar, makamlar , koltuklar, okullar hepsi Türkiye’nin geleceği için çocuklarımızın geleceği için. Ortaya meydana çıkan fikirlerin kimi vakit buluşturulması için çeşitli ortamlara gereklilik da duyulacak. Aynı düşünceler ortaya koyan öğretmenlerimizin bir araya gelmesiyle ilgili bir takım dijital ortamlar da oluşturulacak. Bu çalışmayla ilgili yerine getirmek istediğimiz şey sürdürülebilir olacaksa bu doğrusu işe yarayacaksa bunun için bazı tedbirlerde almamız gerekiyor. Bu tedbirlerin belirli suretle okul düzeyinde ilçe il ve merkez teşkilatı düzeyinde ayrı olarak yapılandırılması lüzumlu. Bu dönüşümün kolay olmadığını biliyoruz bunun farkındayız. Eğitimin hiçbir bileşeninin kimsesiz eğitimi omuzlayamayacağının da farkındayız. Bizim öğretmenler birlikte mektep liderlerinin desteğine de çok ihtiyacımız var bu projede. Onlar bizim için okulun santrali gibiler. Onlar santral vazifesi görerek bu projenin çok daha fonksiyonel olmasına katkı sağlayacaklar. kısaca biz okulu bir ekosistem olarak görüyoruz. Toplumda aile neyse eğitimde de okul odur. Bu anlamda da okulun tüm bileşenlerini, sistemin bütün alt sistemlerini karşılıklı hareket ettirmeye çaba ediyoruz. Bu konuda il ve ilçelerdeki Ar-Ge birimlerimizin de aktif olması konusunda ayrı bir vurgumuz var çünkü okullarımızdaki bu görüşler nasıl hayata geçecek? Okul düzeyinde, ilçe, il düzeyindeki projelerle geçecek. Bizim için bir proje çöplüğü meydana getirmek istenmeyen bir şey. Kayda Değer olan yaptığımız her işin birbirini destekleyici, bir sonraki projeyi hazırlayan, hem milletlerarası hem de ulusal düzeyde katkı karşılayan incelemeler olması. Huysuz takdirde birbirinden bağımsız projeler, binlerce proje sadece süre kaybı boşuna enerji kaybı gibi olabiliyor. Şu esas dek yapılan birçok projenin fazla katkı maddesi sağladığını düşünüyorum. Bunun yalnızca yeni bir organizasyona yeni bir nefese ihtiyacı olduğunu açıklama ediyorum. Öğretmenlerimizin bu fikirlerini bir araya toplayarak da ortak proje çalışmalarına yol açmak istiyoruz. Diyelim oysa fen ile ilgili çok önemli bir hafıza var. Lakin bu projenin sadece emin bir okulda kalması yok de Türkiye’ye mülk olması açısından buradaki hafıza platformonun takviye olacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Devlet okullarındakiler MEBBİS, özel okullardaki öğretmenler e-Mektep üzerinden

Bakan Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunu yalnızca okullarla bırakmamak gerekli. Bunu üniversitelerle, STK’larla, özel sektörle bir arada düşünmek lüzumlu. Bu 1 milyon hoca fikirlerini nasıl paylaşacak? Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı resmi eğitim kurumlarında devir yapan öğretmenlerimiz ‘Mebbis’ sistemi üzerinden, özel öğretim kurumlarında tahsis yapan öğretmenlerimiz ise ‘E-Okul’ sistemi üzerinden platforma girerek kendi fikirlerini belirtebilirler. Bizim data tabanımızda anahtar kelimeler dediğimiz bir kullanım var. Anahtar kelimelerin fazla ötesinde artık veri madenciliğine dayalı olarak çok ilginç ilişkilendirmeler ve analizler yapma laf konusu. İsterse 1 milyar kişinin görüşleri bir araya gelsin bir tane anahtar sözcük üzerinden 1 milyon öğretmenimizin fikrinin içerisinden süzüp arıtılmış bir proje önerisi çıkartmak olası. Buna öğrenme analitikleri diyoruz. Geliştirilen öğrenme analitikleri çerçevesinde de bunun öğrenmeye katkısını da ortaya koymuş olacağız. Bu Nedenle teoriden pratiğe de geçiş yapma fırsatımız olacak. Çok temelde şu söylenebilir, ‘imkanım olsa da fikrimi Bakanlığa ulaştırsam sesimizi duyurabilsek bakanlık politikalarında laf sahibi olabilsek şu konuda fikrimi projemi çok değerli buluyorum’ diyen tüm meslektaşlarım için bir platformdan laf ediyoruz.”

“Bu projelerle inceleme raporları çerçevesinde birebir ilgileneceğim”

hemen fazla önemli yoğunlukta kendilerine fikirlerin geldiğini aktaran Bakan Selçuk, “Fakat bu öneriler birazcık düzensiz kalıyor ve hepsine yetişemiyoruz. Tüm bir platform olursa bütün öğretmenlerimizin hafıza ve projeleriyle ilgilenmek laf konusudur. Bu projelerle tahlil raporları çerçevesinde birebir ilgileneceğim. Çünkü genelde şöyle bir yaklaşma vardır. Ben literatürden sahaya gitmeyi çok önermem. Genel Olarak sahadan kavrama gitmenin daha sahici olduğunu savunmuşumdur. Biz kelimeler ve kavramlarla ilgili olarak şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, her bir kavram karnından doğduğu ortamın hizmetindedir. Bu platform 7/24 açık. Zaten Ulusal Eğitimi Bakanı 7/ 24 saat uyumadığı için bir problem olmayacaktır. Bakanlık olarak burada 24 saatlik izleme ve takip sistemimiz var. Bu gelen önerilerin tümüne çok bambaşka şekillerde cevap verme imkanımız da olacak. Bu veriler toplanacak sonradan meslektaşlarımızın nasıl haberi olacak? Bu toplanan verilerin ilk değerlendirme çalışmasını 24 Kasım Öğretmenler Gününde kamuoyuyla paylaşacağız. Öğretmenler Günü için şu anda çalışmalarımız devam ediyor. 24 Kasım Öğretmenler Gününe dek gelen fikirlerin ne olduğunu, nasıl gruplandığını, nasıl tahlil ettiğimizi bununla ilgili özet analiz raporunu paylaşmış olacağız. 24 Kasım’dan daha sonra da 1 milyon fikrin bize gönderilmesi devam edecek. birmilyonfikir.meb.gov.tr adresinden antre yaparak bu projeye katkı verirse meslektaşlarım çok mutlu olacağız. Bu bizim burada masada alacağımız bir karar meselesi değil. Bu mesele hepimizin omuzlaması gereken bir mesele. Birlikte başaracağımız bir konu. Bir kişinin veya bakanlığın başarısı ya da başarısızlığı değil Türkiye’nin başarısı ya da başarısızlığı. Dünyada dinç bir fikirden daha zinde bir şey yoktur. Düşünceler kalpten doğar. Meslektaşlarımızdan istirhamımız şu, o hoş kalplerinizi bize açınız ama kalpten kalbe de köprüler kuralım” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here