Bakan Turhan:
Bakan Turhan: "Tasfiye kararnamesi önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek"

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Cahit Turhan, “Değişen, gelişen piyasa şartlarına tarafından sözleşmelerin yürütülmesinde tarafların yargı ve hukukunu korumak adına oluşan mağduriyeti onarmak amacıyla hazırlanan tasfiye kararnamesi, önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek” dedi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Meclis Toplantısı, Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Cahit Turhan’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Bakan Turhan, Türkiye’de yönetimde istikrarı sağlam temeller üzerine inşa edecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bütün manasıyla uygulanmaya başlandığında dış kaynaklı bir savaşla karşısında karşıya kalındığını belirterek, bölgede ateşin durmak bilmediğini, Suriye meselesinde Rusya ve İran ile çözüm arayışlarının sürdürüldüğünü kaydetti. Turhan, “Dünyada ise ekonomi edinmek üzere bütün kartlar her tarafta karılıyor. Koloni yönetimi mantığıyla ticaret savaşları yürüten ülkelerin amaçları, dünya ticaretini tek elden yürütmek. Buna karşın Dünya Ticaret Örgütü’nün küresel ticaret savaşları dünya içinde büyük bir korkutma oluşturuyor ve kazananı olmayacaktır. Bu manada dünyada olup bitenin iyi okunması gerek. İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesiyle dünya siyasi ve ticari olarak bitmiş şekillendi. Türkiye de o yıllarda hazır pazar olmak yerine kendi öz kaynakları ve insan gücüyle üretmeyi seçim etti. 16 yıldır büyük başarılara imza attık. Biz başardıkça birileri de oyun üzerine oyun kuruyor. Terör olayları, darbe girişimleri, toplumsal keşmekeş planları bunların başlıcaları. Biz bu oyunları bozdukça, oyun kurucular küresel ölçekli tehditlerini devreye koymaya başladılar son hesaplı saldırı gibi. Amaçları gelişen Türkiye yerine uyuyan Türkiye. Artan Türkiye sanayi bacaları tüten Türkiye çağrıda bulunmak, uyuyan Türkiye ise açık pazar halini almış Türkiye demektir. Biz, tüm benliğimizle ilkinden yanayız. Dünyayı yerli ve ulusal perspektiften okumaya, buna kadar adımlar atmaya kararlıyız. Bu ülkede üreten herkes kıymetli. Daha pozitif üreterek sürümden kazanmak yerine yüksek kalitede daha yüksek katma kıymetli ürünler üretmenin hedeflenmesi gerek. Ürünlerin pazarlaması için ulaşım ve iletişim altyapısına 500 milyar liranın üstünde yatırım yaptık. böylece ülkemizi havaalanları, Yüksek Seri Tren hatları, lojistik merkezler, ayrılmış yollar, limanlar, bilişim otobanlarıyla donatıp dünyanın gıptayla izlediği dev projelere imza attık. Yatırımlarla ülkenin köklü konumu kuvvetlenecek, sanayicinin, ticaret erbabının önü daha pozitif açılacak. Yatırımlardaki nihai maksat ise milletin refahı ve ‘Made in Turkey’ damgalı tasarımından projesine, parçasından boyasına her şeyiyle ulusal ürünlerimizi üretebilmek ve pazarlamak. Devlet olarak Ar-Ge ve teşebbüs desteklerini arttırdık ama bu yeterince alaka görmedi. Milletin istikbali açısından özel sektör bu yanlıştan bir an önce dönmeli” şeklinde konuştu.

“Tasfiye kararnamesi yürürlüğe girecek”

Bakanlığının ikinci gününde Türk Müteahhitler Birliği, Ankara Ticaret Odası ve ASO başkanlarının kendisini ziyaret ederek taleplerini ilettiğini bildiren Turhan, taleplere ilişkin neler yapabileceklerini ilgili bakanlıklarla çalıştıklarını ve bu çalışmaların sürdüğünü anlattı. Turhan, bakanlık kadar hazırlanan tasfiye kararnamesinin önümüzdeki günlerde yürürlüğe konulacağını belirterek, kararname ile değişen gelişen piyasa şartlarına tarafından sözleşmelerin yürütülmesinde tarafların adalet ve hukukunu gözetmek namına oluşan mağduriyeti gidermenin amaçlandığı bilgisini verdi. Fazla fiyat artışı olan ve dövizle alınan malzemelerin, sözleşmelerdeki fiyat farkından dolayı oluşan mağduriyetlerin gündeme geldiğini aktaran Turhan, fiyat farkı olan sözleşmelerde yönetmelik gereği TEFE ve TÜFE oranlarını kullandıklarını, son koşul itibarıyla yılbaşına tarafından yüzde 24’lerde olduklarını ama bir takım malzemelerde bu oranın daha yüksek olduğunu belirtti. Bakan Turhan, “Fiyatı yükselen ve dövizle alınan malzemelerle ilgili fiyat farkı hesap sistemi getirilecek. Bunların sözleşmelerimizde bir kararnameyle taraflara, sözleşmenin yöneticilik tarafı olarak alternatifli öneriler getireceğiz. Ya tasfiye et ya devret veya bu kurallara kadar fiyat farkını kabul et. Lakin hiçbir şekilde ülkeyi terk etme. Sizler bizim için önemlisiniz. Bu ülkenin en değerli değerisiniz, bu ülkenin kalkınmasında dinamosunuz, bunu hiçbir zaman unutmuyoruz. Onun için işçi, patron, esnaf, sanayici, üreten, bitiren hepimiz bu geminin içindeyiz. Biz bu geminin selameti, menzile ilerlemesi için elimizden gelen her türlü kararı alacağız, gayreti yapacağız. Gemide yer alan herkesin kendine tarafından sorumlulukları var. Bunların gereğini bilhassa kuytu vakitlerde daha artı yerine getirmek durumundayız. Ülkemizin selameti, geleceği için birlik ve beraberliğimizi korumamız için” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here