Ziraat Bankası bilinçli çiftçiler için Genç Çiftlik Sahibi Akademisi başlatıyor
Ziraat Bankası bilinçli çiftçiler için Genç Çiftlik Sahibi Akademisi başlatıyor

Tarım ve hayvancılıkta bilinçli çiftçi yetiştirmek amacıyla hayata geçirilecek olan Ziraat Bankası Genç Çiftlik Sahibi Akademisi’nin tanıtım töreni gerçekleşti. Törende konuşan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Okumuş, ”2019-2020’de bu sektöre yönelik kredilerimiz, eğitimlerimiz daha yoğun bir şekilde olacak” dedi.

Tarım ve hayvancılıkta bilinçli çiftlik sahibi geliştirmek ve ülke ekonomisini daha fazla yeniden inşa etmek amacıya 18-30 yaş arasındaki gençlere eğitim verilecek. Ziraat Bankası ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi meslek birliğinde verilecek olan eğitim sonunda çiftçiler daha donanımlı olacak. Çiftçilerin eğitim alacağı Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi’nin tanıtım töreninde bir konuşma yapan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Açık Fikirli, ”Tarımı işin göbeğine yerleştirmemiz gerekiyor. Içten anlatmamız gerekiyor. Türkiye her yıl cari açık için 60 milyar dolar bulmak zorunda. Yeni hükümetlerimiz bu anapara birikimi alanlarına enerjiyi gösterdi. Dönem bu tarım sektörüne büyük oyuncuları getirme dönemidir. Biz bir girişimci motive edeceğiz” ifadelerini kullandı.

”2019-2020’de bu sektöre yönelik kredilerimiz, eğitimlerimiz daha yoğun bir şekilde olacak”

”Bu işi yapmaya coşkulu olanlara pozitif ayrımcılık yapacağız” diyen Açık Fikirli, konuşmasına şöyle devam etti:

”Ziraat büyük düşünecek banka. Sadece Nevşehir için üretenler, yalnızca Ankara için üretenler, sadece Karadeniz için üretenler bu çağda yaşayamaz. Dünya için üretilecek. Teoriyle pratiği birleştireceğiz. Finans bir noktaya varmak için kayda değer lakin parametrelerden biri de tutku etmektir. Her meslek ortağımızın iyi niyetle bu işi kesin bir noktaya ulaştırmak ve varisi olmak için çaba ettiğini biliyorum. Verdiğimiz teşviğin sonunu görmeden matematiği olmayan işleri kenara bırakıyoruz. Yaptığınız işin bir çıktısı olmalı. Bir ürüne beş farklı yardım yapıyoruz, hiçbirini yan yandan getirip göremiyoruz. böylece girdiye karşın elimizdeki çıktı tartışılır. Eksikliklerimizi biliyoruz. 2019-2020’de bu sektöre karşın kredilerimiz, eğitimlerimiz daha yoğun bir şekilde olacak. Meslek ortaklarımızla daha sıkı yapacağız bu işi. Sahada gidip göreceğiz. En iyisini yapmaya çalışacağız. Bu işi yapmaya hevesli olanlara fazla ayrımcılık yapacağız.”

Eğitimi tamamlayanlar tarımsal işletmelerde 3 hafta staj yapacak

Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Göğebakan ise, Türkiye’nin gerek tarımsal üretim imkanları, gerekse insan kaynağı açısından kayda değer bir potansiyele sahip olduğunu kaydederek, ”Bilimsel data ile pratik data ve deneyimi birleştirince tarımsal üretimde daha doğru imal olacağına, verimlilik ve karlılık oranlarının yükseleceğine, büyümenin olası olacağına inanıyoruz. Gençlerin tarıma olan ilgisini artırmak, gençlere belirli konularda tarımsal üretim ve yatırım yapmayı öğretmek, tarımsal ve parasal eğitim almış, finansal okur yazarlık kazanmış bilinçli gençler geliştirmek ve gençlere tarım alanında girişimcilik kazandırmayı amaçlayan Ziraat Bankası Genç Çiftlik Sahibi Akademimiz bu amaçlarla dizayn edilmiştir. Banka-üniversite meslek birliği ile başlatmakta olduğumuz Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi tarımsal faaliyetlerde bulunmak isteyen gençlere tarımda teorik ve pratik bilgiyle donanarak yatırım ve imal yapmayı, halen pratik bilgiyle tarımsal üretim yapan, teknik veri ve parasal okur yazarlık düzeyini geliştirmek suretiyle daha başarılı sonuçlar alabilmelerini ve bu nedenle ülkemiz tarımının gençleri tarıma kazandırmayı hedeflemektedir” şeklinde konuştu.

Genç Çiftlik Sahibi Akademisi eğitimlerine değinen Göğebakan, ”Temel nebati ve hayvansal üretim konularında üretimin nasıl yapıldığı, verimlilik, karlılık ve sürdürülebilir bir şekilde artan tarımsal işletme için nelere gereklilik olduğu, üretim konusuyla ilgili girdi tedarik sisteminin nasıl çalışması gerektiği, ürünlerin toplanması, korunması, saklanması, pazara ulaştırılması sürecinde kritik unsurların neler olacağı, imal konusuyla ilgili teknolojik, çevresel etkiler, gıda güvenliği için yapılması gerekenler gibi imal konusuna ilişkin teknik konular öğretilecek. Yaklaşık 5 haftada tamamlanacak bu eğitimi başarılı şekilde tamamlayan katılımcılar, Türkiye’nin değişik bölgelerindeki tarımsal işletmelerde 3 hafta süreyle iş başı stajına alt tutulacak. Böylece 8 haftalık staj programını tamamlayacaklardır. Galibiyet sertifikasını alan gençlerimiz, ortaklık yapmak suretiyle işletme satın edinmek veya mevcut işletmelerini büyütme gibi bankamızca kullandırılan yerinde koşullu banka kredilerinden faydalanma imkanına sahip olacaklar. Kendi adına faaliyette bulunmak istemeyen ama tarım sektöründe profesyonel amaçlamak isteyenler, Ziraat Bankasının ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinin imzasını taşıyan kayda değer bir referansa sahip olarak iş imkanlarını geliştirme imkanı bulacaklardır” açıklamalarında bulundu.

”Tarımsal üretimi seven ve yapmayı isteyen gençlerimize ve bayan çiftçilerimize öncelik vereceğiz”

Asgari olarak lise mezunu olan 18-30 yaş arasındaki gençlerin eğitime katılabileceklerinin altını çizen Göğebakan, ”Tarımsal üretimi seven ve yapmayı isteyen gençlerimize ve kadın çiftçilerimize öncelik vereceğiz. Önümüzdeki dönemde öbür bölgelerde öbür üretim konularıyla ilgili şehir sayılarını da artırarak projemizi yaygınlaştıracağız. Projeyi yaygınlaştırırken bambaşka şehirlerdeki bambaşka üniversitelerimizle de meslek birliklerini geliştirerek eğitim konularını çeşitlendireceğiz. Bu eğitimler katılımcılara ücretsiz sunulacak. Eğitim sürecinde günlük yemek yemek ve diğer ihtiyaçlarına katkı maddesi vereceğiz. Proje boyunca tüm katılımcılara yaşam ve sıhhat sigortası projeleri yapılacaktır” diye konuştu.

”Kadınların öncelikli olarak teşviğini içten politika olarak görüyorum”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ise bilinçli tarımın ve çağdaş tarım eğitiminin ön planda tutulması gerektiğini vurgulayarak, ”Gıda üretimi için us, bilim ve data gerekli. Bilinçli tarımı, modern tarım eğitimini ön planda tutmamız gerekiyor. Buna uygun politikalar ve taktik de fazla kayda değer. Ülkemiz tarım ver hayvancılık ülkesidir. Verilere baktığım süre hiç o tabloyu görmüyorum. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk milli ekonominin temeli ziraattir demişti. Üreten insanın başımızın üzerinde yeri var. Burada üretimi desteklemek için fazla güzel bir egzersiz var. Kadınları özendirme etmemiz gerekli. Kadınların girişimcilik ruhu, onların kararlılığı, cesareti bizlerden daha yüksek. Kadınların öncelikli olarak teşviğini dürüst politika olarak görüyorum” değerlendirmelerinde bulundu.

Ziraat Bankası Idare Heyeti Başkanı Ahmet Genç de Türkiye’nin tohumda iyi bir noktaya geldiğini ve tohumun büyük bir kısmının artık Türkiye’de üretildiğini açıklama ederek, geleneksel tarımdan modern tarıma geçildiğini belirtti.

Konuşmaların arkasında Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Okumuş ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş protokolü imzalayarak, hediye takdimi yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here