Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, TÜRKSOY'un düzenlediği kutlama programına katıldı
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, TÜRKSOY'un düzenlediği kutlama programına katıldı

Gürcistan Borçalı Türkleri’nin önemli düşünürlerinden merhum Prof. Dr. Cemal Mustafayev anısına Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) göre düzenlenen programda konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, “Borçalı her türlü etkiye karşı saf Türk kültürünü korumayı başarmıştır” dedi.

Gürcistan Borçalı Türkleri’nin kayda değer düşünürlerinden Prof. Dr. Cemal Mustafayev, TÜRKSOY’un düzenlediği “Türk Dünyasının Öncüleri” kutlama programında yad edildi. Programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Arkadaşlık Grubu Başkanı Şamil Ayrım, Borçalı Dernekleri Başkanı Zelimhan Mehmetli ile Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’dan çok sayıda usta ve misafir katıldı. Borçalı bölgesinin kültüründen ve aşıklık geleneğinden örnekler sunulan programda konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu,

TÜRKSOY’un Türk dünyasının UNESCO’su olduğunu belirtti. Topçu, “TÜRKSOY’un saygın Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve kıymetli ekibini Türk dünyası ile ilgili birbirinden başarılı böylesi organizasyonlar düzenledikleri için huzurlarınızda tebrik ediyor, kendilerine şükranlarımı talep ediyorum. Büyük Türk dünyasının yaklaşık olarak hafızası ve hazinesi gibi çalışan TÜRKSOY, bugün bizleri ömrünü Türk dünyasına hizmete adamış merhum Prof. Dr. Cemal Mustafa Bey’i kutlamak ve izah etmek üzere siz kıymetli katılımcılarla bir araya getirdi. TÜRKSOY var olsun, hizmetleri daim olsun inşallah” ifadelerini kullandı.

“Borçalı her türlü etkiye aleyhinde saf Türk kültürünü korumayı başarmıştır”

Kendisinin de bir Ahıska Türkü ailenin çocuğu olduğunu andıran Topçu, “Borçalı bölgesi ve dolayısıyla bugünkü komşumuz Gürcistan’ın Mesketya olarak ifade ettiği Ahıska bölgesi benim ata ocağımdır. Borçalı’da yaşayan Karapapak Türkleri de benim öz kardeşlerimdir. Cemal Öğretmen gibi nice kahraman ve münevver vatan evlatlarını yetiştiren bu güzide bölgemizin değerli evlatları, her türlü etkiye karşısında saf Türk kültürünü korumayı başarmıştır. Borçalı, halen her şeyiyle Türk, her muhitinden Türklük akıcı bir kadim uygarlık otağıdır. Baskılar, kozmopolit kültürel ortam ve somut imkânsızlıklara rağmen asla değişime uğramadan yaşadığı ülkeye ve millete katiyen ihanet etmeden, Türklüğün bayrağını dalgalandıran Karapapak kardeşlerimizle kibir duyuyorum” şeklinde konuştu.

“Bizim neslimiz kültürel zenginlikler içinde az daha yüzerek yetişti”

Topçu, “Bizim neslimiz, ‘Ehl-i İslam olan işitsin bilsin/ Can sağ iken yurt vermeniz düşmana/ İsterse Uruset ne ki var gelsin/ Can sağ iken yurt vermeniz düşmana’ diyerek bize vatanın içtenlikle aziz olduğunu belleten Aşık Şenlik’i, onun izinden dışarı giden Haysiyet Taşlıova’yı, Murat Çobanoğlu’nu, Aşık Reyhani’yi dinleyerek, “Sakın ol ha insanoğlu/ İncitme canı incitme/ Her can bir yürek Hakk’a emrindeki/ İncitme canı, incitme” diye seslenerek insanın eşrefi mahluk olduğunu öz Türkçe ile saza ve söze döken ve bugün de vefatının 6. yıl dönümünde rahmetle andığımız ‘bozkırın tezenesi’ Neşet Ertaş ile “kalpten kalbe görülmez bir yol” yaparak demlenip bu kültürel zenginlikler içinde hemen hemen yüzerek yetişti. Bugün tekno-kültür hegemonyası yaşansa da biz ninnilerle, mesellerle, hikayelerle ocak başında, beşik içinde, nene kucağında kadim değerlerimizle ilgili sözlü nasihatlerle dünya görüşü edinmiş bir nesli temsilcilik ediyoruz” diye konuştu.

“Kültürümüzü yeni nesillere aktarmak durumundayız”

TÜRKSOY’un üstlendiği görevin önemine şive yapan ve Türk dünyasına destekleri için Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu’ya da teşekkürlerini ileten AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Fark, “TÜRKSOY göre düzenlenen bu toplantıları çok önemsiyoruz. Yıllardan Beri Türk dünyasına emek vermiş, eserler bırakmış ama maalesef unutulmuş olan değerlerimiz var. Bu toplantıların manâlı yanı bu unutulmuş değerlerimizi genç kuşaklarımıza hatırlatmasıdır. Bu yıl 25. yaşını kutladığımız TÜRKSOY çok önemli çalışmalara imza atmış ve bugün de ‘Türk Dünyasının Öncüleri’ konferansıyla bizleri bir araya getirmiştir. Baktıkça gururlanıyoruz; çünkü biz geçmişimizi, kültürümüzü yeni nesillere uyarlamak durumundayız. Eğer bunları başaramazsak yaptığımız çalışmalar, emekler boşuna gider” dedi.

“Büyüklerimizi daha iyi tanımamız gerekmektedir”

TÜRKSOY olarak her sene Türk kültürünün öncü şahsiyetleri ile ilgili kutlama yılları duyuru ettiklerini ve çok sayıda bilimsel ve sanatsal faaliyet gerçekleştirdiklerini gösteren TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise, “Geçen 25 sene dahilinde ola ki de yüzü aşkın isme dair bu tür buluşma düzenlenmiştir. Oysa yine de bu çabalar tatmin edici değildir. Geleceğimizi birlikte inşa etmek, yarınlara birlikte yürümek için Türk kültürüne hizmet etmiş ve manâlı eserler bırakmış büyüklerimizi daha iyi tanımamız gerekmektedir” diye konuştu.

“Mustafayev sevgisinin kökeninde göründüğü gibi almak yatıyor”

Cemal Mustafayev’in yediden yetmişe, bilim adamından bayağı insana kadar herkesin sevgisini şampiyon birisi olduğunun altını çizen Borçalı Cemiyeti Başkanı Zelimhan Mehmetli, konuşmasında şunları kaydetti:

“Mustafayev sevgisinin kökeninde göründüğü gibi edinmek yatıyor. Kaleme aldığı değerlere uygun yaşamak yatıyor. Gerçeğin ve saygının yanına duruşu yatıyor. Mustafayev gerçekle adaletin eşit dağıtıldığı toplumların geliştiğini vurgulamıştır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here