Insanlar ozanı Neşet Ertaş, Yenimahalle'de anıldı
Insanlar ozanı Neşet Ertaş, Yenimahalle'de anıldı

Eserleriyle gönüllere taht kurmuş bozkırın tezenesi Neşet Ertaş, Yenimahalle Belediyesi göre Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Neşet Usta” programıyla ölümünün 6’ıncı yılında özlemle anıldı.

Sanat Yönetmenliğini Mustafa Acar’ın yaptığı sunuculuğunu Abdullah Gündüz’ün üstlendiği anma gecesine Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Ankara İl Başkanı Rıfkı Güvener, Yenimahalle Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Kartal, Başkan Yardımcısı Başar Bal, muhtarlar ve Başkentliler katıldı. Neşet Ertaş’ın duygulara çevirmen olmuş bir gönül adamı olduğunun altını çizen Yaşar “Neşet Ertaş bir gönül insanıdır. Çünkü sesini, sazını ve duygu dünyasını yansıtan türküleri milyonlarca insanın gönül telini titretmiştir. Kırşehir’in bağrından meydana çıkan, kendini her zaman “acayip” olarak nitelendiren bu insan, fakiri, zengini, okumuşu okumamışı, batılısı doğulusu ile tüm ırksa köken, mezhep ve inançların üzerine meydana çıkan, herkesi birleştiren bir özelliğe sahip olabilmiştir. Bunun tek bir nedeni olabilir. Neşet Ertaş, zaman ve sınırların ötesine geçebilen ve hepimizin duygularına tercüman olmayı başarabilmiş bir gönül adamıdır” dedi.

“Ayaklarınızın türabı gönüllerinizin hizmetçisiyim”

Ertaş’ın mütevazı kişiliğine de değinen Yaşar, “Sefalet ve fakirlik ile gurbette geçen hayatında mütevazılığı ve insan sevgisi hepimizin yüreğinde izler bırakıyor. Dinleyicilerine, sevenlerine “Ayaklarınızın türabı gönüllerinizin hizmetçisiyim” diyecek değin mütevazı insan. O, bağlama ile özdeşmiş ve yaklaşık olarak bu dünyaya türkü anlatmak için gelmiş hakiki bir türkü ustasıdır. Sayısını kendisinin dahi hatırlamadığı bozlak ve türkülerde imzası yer alan yüreği Anadolu kokan, tezenesinden duygu fışkıran gönül adamı ustayı kaybettik oysa ustanın derin manalar içeren türküleri bizlere miras kaldı” diye konuştu.

Neşet Ertaş’ın türküleri Yenimahalle’de can buldu

Ömrü baştan başa elinde sazıyla insanlığa ışık tutmuş ahali ozanı Neşet Ertaş’ın anıldığı programa “Neşet Ertaş Kitabı”nın yazarı ve aynı zamanda Neşet Ertaş’ın yakın dostlarından olan Bayram Bilge Tokel ile sanatçılar Sercan ve Zafer Albayrak’ta davetli olarak katıldı. Faaliyet, Anadolu Folklor Vakfı Kırşehir Ahali Oyunları Ekibi’nin gösterisiyle başladı. Dans gösterisinin peşinde sahne bölge Abdallar Topluluğu üyeleri Kültürlü Çekiç ve Birol Ertaş ise Bozlak performanslarıyla büyüledi.

Vatandaşlara birbirinden hoş Ertaş türkülerini söyleyen sanatçılar, büyük alkış topladı. Neşet Ertaş ile birlikte başlarından geçen olayları Yenimahallelilere anlatan Bayram Bilge Tokel ise birçok kişinin bilmediği anıları vatandaşlarla paylaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here