İsmail Gaspıralı'nın ölümünün 104.yıldönümünde anıldı
İsmail Gaspıralı'nın ölümünün 104.yıldönümünde anıldı

İsmail Gaspıralı’nın ölümünün 104. sene dönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenine katılan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, “Gaspıralı gibi değerlerimiz yeterince bilinmiyor” dedi.

Yerli Us Derneği Türk fikir adamı İsmail Gaspıralı’nın ölümünün 104. sene dönümü dolayısıyla anma programı düzenlendi. Programa Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerli Zihin Derneği Onursal Başkanı Yalçın Topçu, dernek yönetimi, Türk-İslam coğrafyasından Türkiye’ye öğrenim görmeye gelen öğrencilerle çok sayıda davetli katıldı. Topçu burada yaptığı konuşmada, “Dilde birlik, işte birlik ve fikirde birlik ilkeleri ile tüm Türklere ve Müslümanlara seslenen Gaspıralı yalnızca Türk kimliği için yok Müslüman kimliği için de çaba etmiştir. Fakat üzülerek açıklama edebiliriz ki; ne ülkemizde, ne de Müslüman dünyada bu manâlı fikir ve dava adamının fikirlerinin gereği gibi anlaşılması ve bilinmesi yeterli değildir. Gaspıralı, 63 takvim ömrüne birçok şey sığdırmıştır. O günlerin siyasi ve hesaplı gündemi, Gaspıralı’nın dünyaya ve olaylara benzersiz manzara oluşturmasına zemin hazırlamıştır. Kırım Türkleri ve Kuzey Türklerinin, bir kısmının Rusya’nın egemenliğinde olmalarını kabullenemeyen Gaspıralı, o dönemde, Türklük ve Müslümanlık davasını bir ışık halkası olarak ortaya koymuştur. Ömrünü Türklüğe ve Müslümanlığa; kısaca Türk-İslam Ülkü’süne hizmet etmekle tüketmiş bir zihin ve dava insanıdır” ifadelerini kullandı.

Gaspıralı’nın aynı zamanda çok kayda değer bir siyasetçi, iyi bir eğitimci olduğunu ve gazeteci kimliğinin de bulunduğunu bildiren Topçu, “Gazetecilik yönü ile milletle iletişim kuracağını düşünerek gazetelerin Türkçe basılması için 4 sene uğraş etmiştir. 1783 yılında Ruslar Kırım’ı topraklarına katmış, Gaspıralı da bundan yüz sene sonradan 1883 yılında, Tercüman gazetesini çıkarmıştır. Bu davranışı ile bir büyük mücadeleyi başlattığını ortaya koymuş ve ömrü her tarafında davası için mücadeleye devam etmiştir. Dilde birlik, işte birlik ve fikirde birlik ilkeleri ile tüm Türklere ve Müslümanlara seslenen Gaspıralı yalnızca Türk kimliği için değil Müslüman kimliği için de mücadele etmiştir. Fakat üzülerek açıklama edebiliriz ama; ne ülkemizde, ne de Müslüman dünyada bu manâlı hafıza ve dava adamının fikirlerinin gereği gibi anlaşılması ve bilinmesi tatmin edici değildir. Geçtiğimiz yıllarda vefatının 100. yılı vesilesi ile UNESCO göre Gaspıralı yılı bildiri edilmişti. Bizim STK’larımıza, bizim İslam İşbirliği Teşkilatımız’a ve bizim TÜRKSOY’umuza, bizim olan ve bizlerin birlik ve beraberliğinde uç yıldızı olan Gaspıralı gibi değerlerimizin tanınmaları, bilinmeleri ve fikirlerinin gelecek nesillere aktarılması için büyük yükümlülük ve atama düşmektedir. Gaspralı’yı rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanı cennet olsun, bize bıraktığı ilkeleri hedefinde bizler üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki yüzyıl Türk asrıdır ve bu asırda en gür seda İslam’ın sedası olacak inşallah” biçiminde konuştu.

“Dilimizi Özenle Kullanmaya ve Kollamaya Dikkat Edelim”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

”26 Eylül 1932’de Türk Dili Tetkik Cemiyeti Dolmabahçe Sarayı’nda birincil Türkçe Kurultayı’ nı yapmıştı. Kurultayın amacı; Türk dilininin kendi zenginliğini meydana çıkartıp, dilimizi dünya dilleri içinde adına ve tarihine yaraşır seviyeye çıkartmaktı. Kurultayın yapıldığı tarihi Türk Dili Bayramı olarak kutluyoruz. Çoktan kutlu olsun. Dün olduğu gibi bugün de, dünyanın açıklama gücü en yüksek dillerinden biri olan dilimizi dikkatle kullanmaya, kollamaya dikkat edelim.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here