Eymir Gölü'nde çevre temizliği
Eymir Gölü'nde çevre temizliği

Eymir Gölü’nde çevre bilincinin aşılanması için her yıl yapılacak olan Doğa Yürüyüşü ve Çevre Temizliği Programı zarfında su altı ekipleri Eymir Gölüne dalış gerçekleştirdi. Çıkarılan çöplerin arasında poşetlerden araba lastiğine değin birçok atığın olması uyarı çekti.

Elbette gölün tamamını elle arındırmak muhtemel değil lakin çevreye atılan her atığın çevrede kaldığını ve bunları canlı hayatını korkutma etiğini bilmemiz gerekiyor” dedi.

Eymir Gölü’nde çevre bilincinin aşılanması için her sene yapılacak olan Doğa Yürüyüşü ve Çevre Temizliği Programı düzenlendi. Gönüllü olarak gelen Samsun Karadeniz Su Sporları Kulübü dalgıçları Eymir Gölü’ne dalarak gölden fazla sayıda çöp çıkardılar. Çıkarılan çöplerin aralarında poşetlerden otomobil lastiğine kadar birçok atığın olması uyarı çekti.

Vatandaşın daha fazla bilinçlenmesini temin etmek için her yıl bu nesil etkinliklerin düzenleneceği açıklandı. Etkinliği aranjör Murat Doğru, ”Bugün gölün tüm çevresinde bir yürüyüş yapıp torbalarca çöp temizledik. Ardından Samsun Karadeniz Su Sporları Kulübü dalgıçları 3 kişi olarak geldiler ve Eymir Gölü’nün en merkezi uygun dipten çöpleri çıkardılar. Buradaki amacımız bir farkındalık meydana getirmek. Kuşkusuz gölün tamamını elle temizlemek muhtemel değil ama çevreye atılan her atığın çevrede kaldığını, bunları canlı hayatını korkutma etiğini bilmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı, gençlerimizi yanımıza aldık. Onlara çevre bilincini aşılamaya çalıştık. Samsun’dan gelen dalgıçlar gönüllü olarak daldılar. Onlar da kıyı temizliği, göl temizliği ve akarsuların temizliği konusunda hassaslar” ifadelerini kullandı.

Samsun Karadeniz Su Sporları Kulübü Başkanı Suat Metin ise, ” Bugün iç sularımızın temizliği, su altının ne durumda olduğuyla alakalı bir etkinlikteydik. Bu temizlikle bir birey kazanabildiysek burada eğer ne mutlu bize” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here