Başkent'te
Başkent'te "Avrupa Hareketlilik Haftası" kutlandı

Sokak’de bisiklet turu düzenlendi.

Her sene 16- 22 Eylül tarihleri arasında dünyanın çeşitli kentlerinde kutlanan “Avrupa Hareketlilik Haftası” nedeniyle düzenlenen etkinlikte Bahçelievler 7. Sokak 10.00-15.00 saatleri aralarında vasıta trafiğine kapatılarak, yayalara ve bisikletlilere görev edildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi BENLIK Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde Ankara’da ilk önce gerçekleştirilen etkinlikte Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Gökşin, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Ankara’daki büyükelçiler, Türkiye Bisiklet Federasyonu Temsilcisi Murat Yumrutaş ve çok sayıda davetli, bisikletleriyle 7. Cadde baştan başa pedal çevirdi.

Etkinlikte konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, ulaşımda çeşitlendirmenin önemine aksan yaparak, “Daha artı yürüyelim, dDaha fazla bisiklete binelim. Toplu taşım araçlarını daha pozitif kullanalım. Metromuzda ve otobüsümüzde bisikletimize yer bulalım. Bisikletlerimize cadde ve caddelerde bisiklet yolu ayıralım. Akaryakıt yakmayalım, yağlarımızı yakalım. Hareket berekettir” dedi.

Avrupa Birliği Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise, amaçlarının sürdürülebilir şehirsel ulaşımı cesaretlendirmek olduğunu söyleyerek, “Bizim bu haftadaki sloganımız ‘Çeşitlendir ve Devam Et’. Ayrı ulaşım araçlarını cesaretlendirmek ve trafik sıkışıklığını eksilmek” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör de, etkinliğin insanları toplu taşımaya teşvik ederek, bisiklet kullanımını artmak amacıyla düzenlendiğini belirterek, “2002 yılından itibaren bu etkinliğe katılan belediye sayısı yediyi geçmemiş. Ama bu yıl 25 belediye bu etkinlikleri gerçekleştiriyor. Türkiye Belediyeler Birliği olarak hedefimiz bunu Türkiye sathına dağıtmak ve bu etkinliği ilerletmek” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali Gökşin, cadde esnafının ve vatandaşın memnuniyetini ölçeceklerini dile getirerek, tatmin varsa bu nesil çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Türkiye Bisiklet Federasyonu Temsilcisi Murat Yumrutaş da etkinlikte kısa bir hitabe yaparak, bisikletin de bir ulaşım arabulucu olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Vatandaşlar etkinlikten hoşnut kaldı

Kent yaşamında insanları toplu taşımaya teşvik ederek, bisiklet kullanımını artmak ve ulaşım alışkanlıklarını değiştirerek daha dinç alternatifleri teşvik etmek amacıyla “Çeşitlendir ve Devam Et” sloganıyla düzenlenen etkinliğe, vatandaşlar ve katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. 57 yaşındaki Figen Adap, bisikletin bir ulaşım arabulucu olduğunun altını çizerek, “Hareket edelim, bisiklet sürelim. Egzoz dumanı olmadan, çevremizi kirletmeden. Faal olarak 1 senedir bisiklet kullanıyorum. Ben ‘arabadan in, bisiklete bin diyorum’ herkese. Bisiklet insanı mutlu eden bağımsızlık bir vasıta. Torunlarıma alacağım birincil hediye de bisiklettir” biçiminde konuştu.

14 yaşındaki Yağız Mert Anlamak ise etkinlik dolayısıyla memnuniyetini belirterek, “Ankara’da bisiklet etkinliklerinin olması, biz bisikletçiler için de iyi oluyor” dedi.

79 yaşındaki Mustafa Enginar, Bahçelievler 54. Sokak’de oturduğunu belirterek, “Ben de sporla 1949 senesinden beri ilgiliyim. Güzel bir etkinlik, sporla ilgili etkinliklerin daha pozitif yapılmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here