Jandarmadan servis araçlarına denetleme
Jandarmadan servis araçlarına denetleme

Ankara İl Komutanlığı trafik ekipleri, Emniyet Genel Müdürlüğüne tabi ekiplerle birlikte 2018-2019 Eğitim-Öğretim Döneminin başlaması münasebetiyle şehrin dört bir yanına eş zamanlı olarak, çocukların refah ve güven içerisinde okullarına gidip gelebilmeleri için servis araçlarının denetlenmesi ve mektep çevrelerinde uyuşturucu madde satışına önlemek için “Çocuk ve gençlerin korunmasına karşın mektep servis araçlarına denetim uygulaması” gerçekleştirdi. Tatbik sırasında mektep servislerini durduran jandarma trafik ekipleri, sürücülerin ve aracın belgelerini teftiş etti. Servis araçlarındaki dur lambası, yangın söndürme cihazı, birincil takviye çantası ve emniyet kemerlerini denetçi ekipler, uyarılarda da bulundu.

Hassas burunlu K9 ile büfelerde arama yapıldı

Kontrol işlemlerini bitmesinin ardındaki jandarma ekipleri, servis araçlarındaki öğrencileri emniyet kemeri takma konusunda uyardı. öte yandan gerçekte hazırlanmış bulunan alıngan burunlu K9 köpeği ile okullara yakın büfelerde uyuşturucu taraması yapıldı.

Öğrenciler uygulamadan hoşnut

Uygulamada 22 bin 719 kişi, 6 bin 654 vasıta ile 563 otobüs sorgulanması sonucunda arama kaydı bulunan 31 kişi yakalandı. Keza bin 60 servis aracı yoklama edilirken, Atmaca Sisteminden 618 şahıs, Barkod Sisteminden 3 bin 439 şahıs sorgulandı. Yapılan sorgulamada arama kaydı yer alan 5 şahıs tespit edilerek gözaltına alındı. Mobil PTS Sisteminden ise 24 bin 369 vasıta sorgusu yapıldı ve 8 araç yakalandı. öte yandan, 19 internet kafe, 118 park, bahçe, 100 okul, yurt, kurs binası ve çevresi denetlendi. Uygulamadan çok memnun olduğunu belirten lise öğrencisi, “Herkes sırası gelmişken kemer takıyor. Bunun için bu uygulamaların tekrar tekrar yapılmasını istiyoruz” dedi.

“Servis şoförü arkadaşlarım fazla sürat yapmayın”

Denetimlerin mükemmel bir şey olduğunu gösteren servis şoförü Erdoğan Polat, “Biz kurallara zaten uyuyoruz. Öğrencilerin emniyet kemeri takmasını istiyoruz. Servis şoförü arkadaşlarımızın da artı hız yapmamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir