Kalecik'e Ajans Desteği
Kalecik'e Ajans Desteği

Ankara Kalkınma Ajansı’nın 2018 Yılı Lokal Ürün Ticarileştirme Mali Destek Programı zarfında desteklenen ve Kalecik Belediyesi göre yürütülen “Elinin Hamuruyla” projesi için sözleşme 18 Eylül’de imzalandı.

Projeye ait anlaşma, Ankara Yeniden Yapılanma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ile Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy kadar imzalandı. Projede, Kalecik’in tarihi, kültürel ve doğal mirasını korumak ve yaşatmak, yöresel ürünlerin ticaretini yaygınlaştırmak ve katma bedel sağlamak, turizm sektörüne kazandırmak, bu değerlerin istihdam olanaklarını oluşturmalarını temin etmek bu sayede köyden kente göçü engellemek ve ilçe ekonomisinin rekabetçi bir yapıya kavuşmasını sağlamak amaçlanıyor. Bu kapsamda, yöreye özgü ‘Kalecik Ekmeği’nin ve ‘Kalecik Çöreği’nin ticarileştirilmesi sağlanacak. Toplam bütçesi 507 bin TL olan projede, yöresel ve tarihi değerlerini barındıran köy fırınları yapı edilerek yiyecek standartlarına yerinde imal, tanıtım ve pazarlama sistemleri geliştirilecek ve uygulanacak. Hem, üretim, pazarlama ve dış ticaret konularında gerekli eğitimler ve sertifikasyon sistemleri hayata geçirilecek. Proje kapsamında gerçekleştirilecek şenlik gibi etkinlikler ile kırsal turizme yardım sağlanması da hedefleniyor.

Ankara Yeniden Yapılanma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, “Desteklediğimiz proje ile Kalecik ilçesinin Ankara’nın turizm merkezlerinden birisi olmasını amaçlıyoruz. Hem yöreye özgü ürünlerin ticarileştirilmesini sağlayarak, alan halkının kazanç kaynaklarını arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here