Vadi projesi kapsamında onlarca gecekondunun olaylı bir şekilde yıkıldığı Dikmen Vadisi‘nde 4. ve 5. etaptaki 210 gecekondu daha yıkıldı.

Gecekondu yıkım çalışmaları esnasında yaşanan kavgalar ve olaylarla gündeme gelen Dikmen Vadisi’nde son etabın yıkımına olaysız bir şekilde başladı. Bölgede sadece 80 gecekondu kalırken Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bu gecekondulardan 75’nin ise tapu veya tapu tahsis belgesi olmadığı bilgisini verdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın “Vatandaşa hakkını eksiksiz teslim edin” talimatıyla tekrar başlayan görüşmeler neticesinde anlaşma sağlandı, yıkım çalışmaları başladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri şu bilgileri verdi: “Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 188 hektar alanı kapsıyor. Proje ile öncelikle bölgede arsası ve tapu tahsis belgeli gecekondu sahiplerinden oluşan bin 530 vatandaşla anlaşma sağlandı. Yine proje alanında kalan, tapu ya da tapu tahsis belgesi bulunmayan 870 gecekondu malikiyle de Doğukent Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanında her malik için 200 metrekare arsa tahsis edilmek üzere rızasına dayalı anlaşmaya varıldı. Toplam dönüşüme konu 2 bin 235 gecekondudan bu güne kadar bin 945’i yıkılırken, yaklaşık 210’nun da yıkımına başlandı.”

Proje kapsamında oluşan imar ada/parselleri üzerinde inşa edilerek hak sahiplerine dağıtılacak konutların ihale sürecinin tamamlandığı bilgisini veren yetkililer, “İnşaat çalışmalarına de en kısa sürede başlanılacak. Şuanda anlaşma sağlanan bin 235 hak sahibi için konut üretimi yapılacak” dedi. Bölgedeki gecekondusu yıkılan hak sahiplerine aylık kira yardımı yapıldığını da hatırlatan yetkililer, bu yardımların konutların teslimine kadar süreceğini de kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here