ODTÜ’deki Namaz Gerginliği Bitmiyor

0
274

Geçtiğimiz günlerde Orta Doğu Teknik Üniversitesi‘nde namaz kılan öğrencilerle kolektif grup arasında çıkan kavgada gerilim hala bitmedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğrencilerin oluşturduğu Mescid Topluluğu üniversitedeki Mescid alanlarının yeterli olmadığını belirtip, dini görevlerini rahatça yerine getirebilmek için yeni ve daha büyük bir Mescid talep etti. Rektörlük tarafından onaylanan bu talep, üniversite içerisinde yoğun bir şekilde faaliyetlerine devam eden Kolektif grubun saldırısıyla başlayan inşaat çalışması sonlandırılmak zorunda kaldı. Üniversitenin kontrolünün Rektörlük’ten de öte bu kolektif grupta olduğunu gören Mescid Topluluğu öğrencileri basketbol sahasında namaz kılmak istemesiyle gerginlik iyice tırmandı.

İbadet özgürlüğünü rahatça yaşayamadıklarını belirten topluluk üyeleri, karşıt görüşlü öğrencilerin saldırısına uğradı. Karşıt görüşlü öğrencilere göre üniversitedeki mescidlerin yeterli olduğunun belirtilmesi ve yeni mescid inşaatının durmasıyla beraber gerilim artarak devam ediyor.

ODTÜ giriş kapısında toplanan bazı sivil toplum kuruluşları din ve ibadet özgürlüğünün kısıtlandığını belirterek ODTÜ yönetimine ve saldırıyı gerçekleştirenlere tepki gösterdi. Bu sırada üniversite içerisinde Rektörlük binası önünde toplanan başka bir grup da amacın ibadet özgürlüğü değil, üniversiteyi IŞİD gibi yapıların ele geçirmek olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here