Bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yarından itibaren Ankara‘da 10 derece birden düşecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Ankara’da 20 Eylül Perşembe ve 21 Eylül Cuma günü için hava tahminlerini açıkladı ve Ankara’yı serin günlerin beklediği mesajını verdi. Ankara’da uzun süredir devam eden yüksek hava sıcaklıkları ve nem yerini serin havaya bırakacak. 30 derecenin altına düşmeyen hava sıcaklıkları yarın 24 dereceye kadar düşecek.

Önümüzdeki haftadan itibaren hava sıcaklıklarının yeniden artış göstereceği belirtildi.

Meteoroloji’den alınan bilgiye göre Ankara’da hava durumunun,

– 20 Eylül Perşembe günü 34 derece ve az bulutlu,
-21 Eylül Cuma günü 24 derece ve parçalı bulutlu olması bekleniyor.

En düşük sıcaklıkların 20 Eylül Perşembe 19, 21 Eylül Cuma 13 derece olacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Açıklaması

”Yaptığımız tahminler doğrultusunda geçtiğimiz iki hafta boyunca ülkemiz sıcak ve yağışsız hava dalgasının etkisi altında kaldı. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 6 ila 12 derece üzerinde seyretti. Bazı illerimizde bugüne kadar ölçülmüş en yüksek Eylül ayı sıcaklık rekorları kırıldı.

Yapılan son tahmin ve değerlendirmelere göre; hava sıcaklığının 20 Eylül 2017 Çarşamba gününden itibaren Marmara bölgesinde hissedilir derecede artacağı diğer bölgelerimizde önemli bir değişiklik olmayacağı ve ülkemiz genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceği bekleniyor. Ancak 21 Eylül 2017 Perşembe günü Marmara ve Kıyı Ege’de; 22 Eylül 2017 Cuma günü ve hafta sonunda yurdumuzun kuzey ve iç kesimlerinde hissedilir olmak üzere (6 – 10 derece) azalacağı ve mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin ediliyor.
Aynı zamanda 21 Eylül 2017 Perşembe günü Trakya’da sıcaklık azalmasıyla birlikte başlayacak sağanak yağışların; 22 Eylül 2017 Cuma günü yurdumuzun kuzeybatısında (Marmara, Batı Karadeniz, Kuzey Ege ve İç Anadolu’nun kuzeybatısı), hafta sonunda ise ülkemizin kuzeydoğu kesimlerinde (Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu) etkili olacağı tahmin ediliyor”.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here