Geçtiğimiz günlerde açıklanan üniversite yerleştirme sonuçlarının yanlış hesaplandığının ortaya çıkması ve yeniden hesaplanarak yerleşen kişilerin boşta kalması, boşta kalanların da yerleşmesiyle sonuçlanan skandalın ardından bugün ÖSYM Başkanı Ömer Demir görevinden istifa etti.

Skandalın ardından hükümet yetkilileri bu tarz hataların devletimize ve eğitim sistemimize zarar verdiği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

ÖMER DEMİR KİMDİR?

Ömer Demir, 1963 yılında Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya geldi. 1988 yılında ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Ömer Demir, 1996 yılında doçent ve 2009 yılında da profesör olmuştur.

Anadolu, Kırıkkale, Çankırı Karatekin, Yıldırım Beyazıt ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitelerinde görev yapan Ömer Demir, 2003-2008 yılları arasında da bir süre Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

2008 yılında dönemin Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine seçilmiştir ve beraberinde YÖK Başkanvekili olmuştur.

umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 11 Kasım 2014 tarihinde ikinci kez YÖK üyeliğine atanmıştır. 26 Mart 2015 tarihinde ÖSYM Başkanlığı görevini sürdüren Ömer Demir, 21 Ağustos 2017 tarihinde ÖSYM Başkanlığı görevinden istifa etmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here