Malatyalı Furkan Karaderi 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremden etkilenerek ‘Yerle Yeksan’ isimli bir kitap kaleme aldı. Karaderi kitabı yazdıktan 2 yıl sonra Kahramanmaraş merkezli depremlerde yaralandı.

Furkan Karaderi, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlere Fahri Kayahan Mahallesi’ndeki 13 katlı apartmanın 12’nci katındaki evinde yakalandı. Dairesinden çıkmaya çalışan Karaderi sarsıntının etkisiyle avizenin boynuna düşmesiyle yaralandı. Hafif yaralı olarak dışarı çıkan Karaderi, oturdukları binaya ağır hasar raporu verilmesiyle depremzede oldu.

Elazığ’da meydana gelen depremi televizyonlardan takip ettiğini ve enkazda yapılan çalışmalardan etkilenerek kitap yazma kararı aldığını anlatan Furkan Karaderi, “Elazığ depreminde enkazın başında farklı noktalarda canlı arayışı ve dinlemeler yapılıyordu. Bu durumdan çok etkilendim ve bir yazar olarak depremi konu alan bir kitap yazmaya karar verdim. Bu düşünce içerisinde ‘Yerle Yeksan’ adında kurgusal bir roman yazdım” dedi.

“DEPREM KİTABI YAZARIYKEN DEPREMZEDE OLDUM”

Kitabının 2021 yılı Şubat ayında basıldığını ve iki yıl sonra bu kez kendisinin depreme yakalandığını söyleyen Karaderi, “Bu romanı yazdıktan iki sene sonra Malatya’da kendim depreme yakalandım. Deprem kitabı yazarıyken depremzede oldum. Kitapta da bir gece vakti depremin olduğu anlatılıyordu. Bu depremde de aynısı oldu. Gecenin en derin vaktinde deprem meydana geldi” diye konuştu.

Ailesini güvenli bir bölgeye ulaştırdıktan sonra arama kurtarma ekibine katıldığını ifade eden Furkan Karaderi, “”Enkazda arama kurtarma çalışmalarına katıldım. Enkazın altına gidip avazımın çıktığı kadar ‘Sesimi duyan var mı?’ diye bağırdım. Ses duydukça tırnaklarımız ile kazarak yaralılara ulaşmaya çalıştık” dedi.

“KENDİ ÜSTÜME DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUM”

Furkan Karaderi, Elazığ depreminden sonra Malatya’da bizzat yaşadığı depremi de kaleme almayı düşündüğünü belirterek, “Kendim yaşadığım bu depremi de kaleme almayı ve yazmayı düşünüyorum. Aslında ilk kitabımda gelmemiş bir günü kurgulamıştım. Ancak bu sefer o anları bizzat yaşamış oldum. Bunu hem bir kitap olarak hem de bir senaryo olarak yazacağım. Bir gün bu taşın altında kalmamak için bugün bu taşın altına elimizi koymamız gerekiyor. Her birimizin üstüne düşene görev var. Ben de bu durumda kendi üstüme düşen görevi yerine getirmeye çalışıyorum” ifadelerini kullandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir