Futbol ailesinin Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerden zarar gören vatandaşlar için ortak yayınla ekranlarda ve radyolarda düzenlediği ‘Omuz Omuza’ yardım kampanyasına A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz ile Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Fenerbahçe, Adana Demirspor ve VavaCars Fatih Karagümrük’ün teknik direktörleri de katıldı.

Kampanya için düzenlenen canlı yayında konuşan Stefan Kuntz, organizasyonu överek, “Elimizden gelen desteği sağlamak istiyoruz. Ben hep bahsediyorum; Türkiye benim ikinci evim” dedi.

Son milli maçlarda Diyarbakır ve Gaziantep’e gittiklerini hatırlatan Alman teknik adam, şöyle devam etti:

“Oradaki insanların hislerini bizzat orada yaşamıştım. Havalimanında gece olduğu halde oradaki insanlarımız bize çok büyük destek verdi, oraları bizzat gördük. Fakat oraların bu halde olması, bizi en içten duygularla üzüyor ve bu doğal afetin ne kadar zor olduğunu herkes biliyor. Şöyle bir gerçek var; 90 ülke, Türkiye’ye yardımcı oldu. Bu da Türkiye’nin dünyada ne kadar sevildiğini gösteriyor. (Almanya’da depremzedeler yararına kasiyerlik yapması) Kasiyerlik olayı aslında farkındalık yaratacak bir olaydı. Sahibi Türk iş insanı. Böylelikle çevremizdeki insanlarla beraber 50 bin avrodan fazla yardım ettik. Almanya’dan da ‘Omuz Omuza’ olduğumuzu söyleyebilirim.”

JESUS: BU TRAJEDİ ASRIN FELAKETİ

Fenerbahçe Teknik Direktörü Jorge Jesus, Türk insanının acısını paylaştığını anlatarak, “Gerçekten bu trajedi asrın felaketi. Ama büyük Türk milletinin ayağa kalktığını gördüm. Birlik olmaları çok güzeldi. Maalesef çok insan hayatını kaybetti ama artık geleceği görüp ne yapacağımızı düşünmemiz lazım. Büyük dayanışma ve birlik gördüm. Türk insanını bunun için tebrik ediyorum” diye konuştu.

Kayıpların geri gelmeyeceğini ancak gelecek adına iyi şeyler yapabileceklerini kaydeden Jesus, “Bu bağışlar insanların hayatlarına devam etmeleri için çok önemli. Umuyorum ki insanlar bu yardımları devam ettirecekler. Burada olmaktan çok mutluyum. Yardımımız az da olsa çok da olsa önemli olan insanların yüreklerine dokunmak. Bunu yapıp onların acılarını azaltacağız” ifadelerini kullandı.

PIRLO VE MONTELLA’NIN GÖRÜŞLERİ

Kampanyada yer almaktan mutluluk duyduğunu dile getiren VavaCars Fatih Karagümrük Teknik Direktörü Andrea Pirlo, “Korkunç trajedi oldu maalesef. Yas sadece Türkiye için değil, bütün dünya için. Biz kendi aramızda bir şeyler yapmaya çalıştık ve bağışlar topladık, elimizden geldiği kadar yardımda bulunmaya çalıştık. Fakat Türk milleti bu durumda çok güçlü bir millet olduğunu gösterdi, böyle bir trajedi karşısında çok güzel bir şekilde davrandı. Böyle yardımlar yaparak biz de elimizden geldiği kadar destek vereceğiz. Bunlar küçük şeyler belki ama biz kalbimizde sizin yanınızda, sizlerle beraber olacağız” görüşünü paylaştı.

Adana Demirspor Teknik Direktörü Vincenzo Montella ise futbolun bu gibi durumlarda ne kadar önemli olduğunu gördüklerini aktararak, “Ben biraz uzak mesafeden yaşadım depremi. Ve bütün Türk halkı gibi ben de aynı acıyı hissediyorum. Bu gibi trajedilerde en önemli şey, yardımların bir an evvel ulaşması. İnsanların hemen yardıma koşması hem ekonomik hem de duygusal açıdan önemli” şeklinde konuştu.

Bu gibi olaylardan sonra böyle yardım hareketlerinde bulunmanın, acıları biraz hafifletmeye çalışmanın önemine değinen İtalyan teknik adam, “Türkiye hakikaten eli açık bir ülke. Ülkemde de böyle olaylar oldu. Bu derece, bu şiddette değildi. Onun için Türkiye’den tanıdığım ve tanımadığım insanların bu yardımları yapması benim için çok güzel. Bu psikolojik açıdan da çok önemli ve biz desteğimizi her şekilde vermek istiyoruz. Ben daima sizinle beraberim, elimden geleni yapacağım” ifadelerini kullandı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir