Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Antalyaspor ile oynayacakları maç öncesinde yayıncı kuruluşun mikrofonlarına konuştu.

Deprem felaketine dair duygularını paylaşan Şenol Güneş, “Bu büyük bir hadise, bunun kader tarafı var ama kaderci olunmaması gerekiyor. Teslim olmamak gerekiyor, hayat devam ediyor herkes için.” ifadelerini kullandı.

Hayatın bir ders verdiğini ve bu imtihana iyi hazırlanılmadığına dikkati çeken Güneş, “Hayat dersini verip sınava hazırlanmayalım. Sınava çalışalım, o olayları daha azaltalım dönemi yaşıyoruz.” dedi.

Öte yandan, yaşananlara rağmen hayatın devam ettiğini söyleyen deneyimli teknik adam, ” Sıkıntıları kenara bırakmak lazım. İşimizi yapacağız, herkes işini yapacak. Ailesiyle birlikte olacak, sosyalleşecek, öğrenciler okuyacak. Yoksa içine kapanarak ayrı bir sıkıntı yaşayabiliriz. Psikolojik sıkıntı yaşarız.” şeklinde konuştu.

Şenol Güneş’in açıklamaları:

“Büyük felaketin olduğu ilk günden beri zor günler geçiriyoruz. Felaketi gördük, yaşıyoruz, devam ediyor. Kolay değil, acımız çok büyük. Ölenlerimiz çok var. Normal hayatta ölenleri bile unutur hale geldik. Kalp çırpınıyor ama beden gitmiyor. Bir çaresizliktir aslında. Aynı zamanda da ayağa kalkma vakti. Bu büyük bir hadise, bunun kader tarafı var ama kaderci olunmaması gerekiyor.”

“Teslim olmamak gerekiyor, hayat devam ediyor herkes için. Ölenleri rahmetle anıyorum. Yaşayanların güçlü olup, sıkıntısı olanlara yardım etme dönemini yaşayacağız. Dolayısıyla çaresiz değil, çözüm üretecek hale gelmemiz gerekiyor. Türkiye bu konuda ayağa kalktı, birlikte oldu, tek yürek oldu. Bu duygular devam etmeli. İnsan olmanın, ülke olmanın, millet olmanın özellikleri bu. Adresler, ülke, şehir, kıtalar konuşuluyor ama dünyadır esas olan.”

“İMTİHANA İYİ HAZIRLANMADIK”

“Dünya bir insan. İki parçaya ayırmak lazım. Ölenlerimizin kim olduğundan çok insan olduğunu görüyoruz. O insanlara destek olan her milletten insan olduğunu görüyoruz. Hayat bize ders verdi. Biz o imtihana iyi hazırlanmadık. Dersten sonra imtihana hazırlanmak istiyoruz. Daha büyük felaketler olduğunda nasıl bir çözüm üretiriz diye onu düşünmek gerekiyor. Acıları paylaşacağız ama birlikte paylaşacağız. Yeni dertlerin olmaması veya olanları da daha iyi aşabilmek için el ele vermek gerekiyor.”

“BİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ DAVRANAMAYIZ”

“Futbol ya tamamen iptal edilmeliydi, o da olasılıktı. Ya da devam etmeliydi. Alınan her karar tartışmaya açık olup birlikte karar almak gerekir. Bir kişi, iki kişinin kararıyla almak doğru değil, hepimizi ilgilendiriyor. Futbol, sanat, spor durduğu zaman mevcut duruma karşı çözüm üretmiş olmuyoruz. Ama burada da hiçbir şey olmamış gibi davranmamak gerekiyor. İkisini birden sürdürülebilir hale getirmek gerek.”

“PSİKOLOJİK SIKINTI YAŞARIZ”

“Yaşayan insanlarımıza da korku üreterek devam etmek doğru değil. Dedim ya sınava hazır olmak gerekir. Deprem olacaksa, o depreme hazır olmak gerekir. Hayat dersini verip sınava hazırlanmayalım. Sınava çalışalım, o olayları daha azaltalım dönemi yaşıyoruz. Sıkıntıları kenara bırakmak lazım. İşimizi yapacağız, herkes işini yapacak. Ailesiyle birlikte olacak, sosyalleşecek, öğrenciler okuyacak. Yoksa içine kapanarak ayrı bir sıkıntı yaşayabiliriz. Psikolojik sıkıntı yaşarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir