Çanakkale Zaferi‘nin 102. yıldönümü nedeniyle Mamak Belediyesi Kent Tiyatrosu bugün Mamak’ta kurulan platoda şanlı zaferi canlandıracak.

Mamak’ta bulunan Kartaltepe Kentpark bölgesinde 3000 metrekarelik dev bir alanda kurulan platoda Çanakkale Zaferi’nin canlandırması yapılacak ve plato 3 gün boyunca açık kalacak. Çanakkale cephesine uygun olarak kurulan platonun içerisinde cepheler, mevziler, karargah ve hastaneler yer alıyor. Geçtiğimiz sene de kurulan plato vatandaşların yoğun ilgisini çekmişti.

Mamak Belediyesi’ne bağlı Kent Tiyatrosu’nun canlandıracağı Çanakkale Zaferi gösterisinde yaklaşık 200 kişilik dev bir ekip görev alıyor.

I. Dünya Savaşı’nın en şiddetli 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda gerçekleşene Çanakkale Savaşı’nda düşman saflarından 250 bin kişi ölürken, Türk cephesinde de 250 binden fazla askerimiz şehit oldu. Tarihin en çetin ve en kanlı savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı’nda 18 Mart 1915’de Türk cephesi düşman birliklerini bozguna uğratarak büyük bir zafer kazandı.

Gelibolu yarımadasındaki kara savaşları da 9 Ocak 1916 tarihinde sona erdi ve İtilaf Devletleri geri çekilmek zorunda kaldı. Hakkında usta şairler tarafından destanlar ve şiirler yazıldığı Çanakkale Zaferi’nde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de büyük kahramanlıklar göstermiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here