Dijital dönüşümün yaşandığı çağımızda en önemli sektörlerden biri olarak gösterilen ve geleceğin meslekleri listesinde yer alan yazılım mühendisi çalıştıran çok sayıda yazılım firması hem teknoloji geliştirme bölgelerinde hem harici lokasyonlarda faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyorlar. Yazılım firmaları geliştirdikleri projeler ve yaptıkları çalışmalarla hem teknokentlerden hem TÜBİTAK’tan hem de KOSGEB’den sık sık hibe almayı başarıyorlar. Teknolojik gelişmelere büyük önem veren ve yazılımı her alanda desteklemeye devam eden devletimizin bu tutumundan yazılım firmaları da son derece memnun. Bu teşvikler sayesinde yazılım sektörü de son yıllarda büyük gelişmeler kaydetti ve önemli projeler geliştirmeye devam ediyorlar.

Ankara’da bulunan ODTÜ, Bilkent, OSTİM, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi gibi teknoloji geliştirme bölgeleri Ankara yazılım firması açığının nerdeyse tamamını kapatıyorlar. Çok sayıda yazılım firması bu bölgelerde yazılımlar geliştirmeye devam ediyor.

Yazılım sektöründe önemli projelerden biri olarak da gösterilen bot geliştirme süreci, dış kaynak web sitelerinden içerik çekmek için yapılan bir süreçtir. Kodlanan botlar sayesinde firmalar istedikleri siteden içerikleri kendi sitelerine çekmeyi başarıyorlar. Bu bot yazılımları genelde haber siteleri tarafından sıklıkla kullanılıyor ve bu haber siteleri haberlerinin büyük bir kısmını botlar sayesinde yayına alıyorlar. Özellikle küçük ve ajans aboneliği olmayan haber siteleri haber botlarını tercih ederek hem zamandan tasarruf ediyorlar hem de sitelerinde hızlı ve pratik bir şekilde haber yayınlatıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.