Teknolojinin gelişmesiyle her sektörde olduğu gibi muhasebe sektöründe de büyük gelişimler ve dijital dönüşümler gerçekleşti. Her işlemin artık dijitalleştiği günümüzde ankara muhasebe işlemleri de dijitale taşınmaya başladı. Bazı teknoloji firmaları geliştirdikleri muhasebe yazılımları ile bütün muhasebesel işlemleri çevrimiçi platformlara taşıdı.

Özellikle e-fatura ve e-arşiv sürecine geçilmesiyle işleri kolaylaşan ve mükellefle daha az süreç yönetip, bütün süreci sistem üzerinden yöneten ankara mali müşavir çalışanları fiş tarama ve sisteme otomatik fiş yükleme işlemleri sayesinde de bütün süreci dijitalleştirmeyi başardılar.

Mükellef işlemleri dışında mükellef adaylarının işlemleri maalesef henüz tam olarak dijitalleşebilmiş değil. Şahıs şirketi kuruluş işlemleri için istenen imza beyannamesi için halen notere gidilmesi gerekirken, kira sözleşmesi veya tapu da kağıt baskı olarak isteniyor. Ayrıca şirket kuruluşu için evrakları vergi dairesine gönderen ankara muhasebeci iş ve işlemleri takip edip mükellef adayına vergi memurunun ne zaman yoklamaya geleceğini de genel olarak bildiriyor. Yoklamaya genel vergi memuru, kimlik fotokopisi, kira sözleşmesi ya da tapu gibi evrakları isteyerek evraklarda bir eksik yoksa şirket açılışını onaylıyor.

Siz de bir şirket açmak istiyorsanız, şahıs şirketi ya da anonim ya da limited farketmez mutlaka muhasebeci ve mali müşavirinizi iyi seçmelisiniz. Aksi takdirde maliyeyle sıkıntıya düşeceğiniz gibi vergi memurları ile de başınız sıkıntıya girebilir. Her zaman doğru defter tutan, işini düzgün takip eden ve çıkan yönetmeliklerden sizleri haberdar eden bir çalışma ekibi ile çalışmak sizin faydanıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.