Kent içendeki ikinci el oto galerini şehir dışına çıkarmak amacıyla Esenboğa Yolu üzerinde 400 dönümlük alana yapılan OTONOMİ, dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve Başkan Gökçek’in katıldığı törenle açıldı. 500 milyon TL’ye mâl olan OTONOMİ için Erdoğan, “Eşine az rastlanan yatırımlardan bir tanesi” dedi.

Ankara’da, şehir içindeki ikinci el oto galerilerinin taşınması için Akyurt’ta kurulan OTONOMİ’nin resmi açılışı dün yapıldı. Açılışa; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bakanlar ve milletvekilleri ile vatandaşlar katıldı. İkinci el araç satışlarında Ankara’da otomobil satış alanı hazırlanmasının önemli bir adım olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şunları söyledi:

“Bu eser, eşine az rastlanan yatırımlardan bir tanesi ve OTONOMİ bunun ispatıdır. Türkiye birey olarak zenginleşiyor. Bugünkü Türkiye 14 yıl önceki Türkiye’den üç kat daha zengindir. Bugün herhangi bir vatandaşımızın otomobil alma imkanı geçmişe göre üç kat daha fazladır.

14 sene önce bir ucube vardı (havalimanı). Tek gidiş tek gelişi vardı. Türkiye’nin başkentine mi giriyorsun yoksa farklı bir yere mi giriyorsun böyle anlaşılıyordu. Şimdi bir başkente geldiğini anlıyorsun. Bunu milletçe beraber yaptık. Yapacağımız daha çok iş var. Şehir hastanelerimizin açılışlarına bu ay başlıyoruz.”

Motorlu araç sayısındaki artışın, özellikle şehirlerde de trafiği olumsuz etkilediğini aktaran Başbakan Yıldırım, galerilerin şehir dışına taşınmasındaki nedenleri şöyle açıkladı:
“Galericiler, oto pazarları şehrin içindeyken sokaklar park alanlarına dönüyor ve trafik felç oluyordu. Ne kadar yeni yol yapsak, ne kadar köprü yapsak, eğer şehir içi planlaması tam yoksa, amacımıza ulaşamıyorduk. Bunun için şehrin içinde kümelenen bu araçların kaldırılması, ikinci el oto pazarlarının şehir dışında tek bir mekanda toplanması, Türkiye’de bütün şehirlerde olduğu gibi Ankara’da nihayet gerçekleşmiş oldu. Ankara’dan ücretsiz servisler olacak. Buradan Ankara’ya önümüzdeki yıllar da metroyu da yapacağız. Böylelikle Ankara ile buranın arası çok daha yakınlaşmış olacak.
Başbakan Yıldırım, “Kara sevdaya dönen Keçiören-Tandoğan Metrosu’nu önümüzdeki ay açıyoruz. Başkentray tüm hızıyla devam ediyor. İki sene sonra da Başkentray hizmete girmiş olacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here