Siber güvenlik, internete bağlı sistemleri siber uzaydaki tehditlerden korumak anlamına gelir. Yazılım, veri ve donanımın korunmasını içerir ve siber suçluların cihazlara veya ağlara erişmesini önlemeye yardımcı olur.

Siber Güvenliğin Önemi – Neden Önemlidir?

Siber güvenliğin önemi, bilgi, veri ve cihazları gizli ve güvenli tutma arzusuna bağlıdır. Günümüz dünyasında, insanlar bilgisayarlarda ve internete bağlı diğer cihazlarda çok büyük miktarda veri depolarlar. Parolalar veya finansal veriler gibi çoğu hassastır.

Bir siber suçlu bu verilere erişim elde ederse, bir dizi soruna neden olabilir. Hassas bilgileri paylaşabilir, fonları çalmak için şifreler kullanabilir ve hatta bir şekilde kendilerine fayda sağlayacak şekilde verileri değiştirebilirler.

Şirketler verilerini, finanslarını ve fikri mülkiyetlerini güvende tutmak için siber güvenliğe ihtiyaç duyar. Bireyler benzer nedenlerle buna ihtiyaç duyar, ancak fikri mülkiyet daha az etkendir ve aile fotoğrafları gibi önemli dosyaları kaybetme riski daha yüksektir. Kamu hizmetleri veya devlet kurumları söz konusu olduğunda, siber güvenlik, topluluğun hizmetlere güvenmeye devam edebilmesini sağlamaya yardımcı olur.

Siber Güvenlik Tehdidi Türleri

Düzinelerce siber güvenlik tehdidi türü vardır, ancak aşağıdakiler en yaygın olanlardan bazılarıdır;

DDoS Saldırısı

DDoS veya Dağıtılmış Ağ Saldırıları, siber suçluların çok fazla trafik göndererek bir ağı veya sunucularını bunaltmasıdır. Peki DDoS nedir? Bu, ağın geçerli istekleri işlemesini engeller ve tüm sistemi kullanılamaz hale getirir. Kuruluşları tamamen durdurabilir

Kötü Amaçlı Yazılım

Bu kötü amaçlı yazılım, bilgisayar virüslerini, wifi şifre kırma, casus yazılımları, Truva atlarını, solucanları ve bilgisayara zarar verebilecek diğer programları veya dosyaları içerebilir. Kötü amaçlı yazılımlar genellikle meşru görünen indirmeler veya e-postalardaki ekler yoluyla yayılır.

Arduino nedir gibi Giriş/Çıkış kartı ve Processing dilinin uygulamasını barındıran bir fiziksel programlama platformları veya tek bir merkezden cep telefonu, tablet veya bilgisayar gibi cihazlarla izlenen scada nedir sorularının yanıtı Milli Siber Güvenlik sitesinden öğrenebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken https://millisiberguvenlik.com/ sitesine göz atmanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.