Tüm dünyada etkisini sürdüren, aşı bulunsa da hala tam olarak tedavisi bulunmayan Covid-19 nedeniyle çok sayıda ülke sınırlarında pandemi kuralları uygulamaya devam ediyor. Bunlardan biri ve en önemlisi ülke girişlerinde aşı şartı aranması. Çok sayıda ülke aşı olmayanları ülkelerine kabul etmediği gibi bazı durumlarda karantina bile uygulayabiliyor.

Yurtdışı seyahat önlemleri arasında aşı sertifikası ya da raporu ülkelerin aldığı en büyük önlemlerden biri olarak dikkat çekiyor. Bunların dışında yurtdışına çıkarken uçaklarda kabine sokamayacağınız ürünleri de net olarak bilmeniz gerekiyor. Herhangi bir kesici, delici aleti kabine sokamazsınız. Bunlara tırnak makası ya da traş bıçağı da dahil. Ayrıca şişe şampuan, güneş kremi gibi kozmetik ürünlerin de kabine girebilmesi için 100 mililitreden az olması gerekiyor.

Seyahat öncesi dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de uçak biletinizin, pasaportunuzun ve kimliğinizin mutlaka yanınızda olması gerektiğidir. Pasaportunuzu yanınıza almayı unutursanız yurt dışı seyahatinizi yapamayacağınız gibi, gittiğiniz ülkede kaybetmeniz durumunda da büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Gittiğiniz ülkede plansız ve programsız olmak size büyük zaman kaybettirir. O yüzden mutlaka gideceğiniz ülke hakkında önceden bilgi sahibi olun ve gezi programınızı ülkeye giriş yapmadan önce yapmış olun. Planlı olmanız sayesinde yemek yiyeceğiniz yerden mola verip kahve içeceğiniz yere kadar her yeri işaretlemiş olur ve planın dışına çıkmanın önüne geçmiş olursunuz.

Daha Fazlası için:

Türkçe: https://guestbloger.com/
İngilizce: https://en.guestbloger.com/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.