Kredi notu hem bankacılıktaki bireyleri hem de ülkeleri ilgilendiren bir husustur. Kredi notunun düşük olması her 2 taraf için de istenen bir durum değildir. Bu yüzden, kredi notu yükseltme çok önemli bir eylemdir. Gerçekleştirmek için tüm gerekenler yapılır. Kredilerin ödemesi zamanında yapılırsa bu kredi notu yükseltme açısından önemli aksiyon olur. Ancak zamanında yapılmayan kredi ödemeleri, kredi notunu düşürebilir. Ayrıca kredide tüm borcun ödenmesi, elzemdir. Yani asgari boyuttaki borcun ödenmesi kredi notunun yükselmesi bakımından çok büyük bir ehemmiyet arz etmez.

Kredi kartı aidatları bugün hep karşımıza çıkan ve önlemekte zorlandığımız ödeme unsurlarından biridir. Kredi kartı sahibi olan kimse, kredi kartı aidatı ödemeyi istememektedir. Bankalar da bunu bildiklerinden onlara aidatın ödenmemesi için çeşitli seçenekler sunmaktadır. Kredi kartı aidatı geri alma karşılığında müşteriler ya belli bir limitte harcama sözü verirler ya da belli şartları yerine getireceklerini taahhüt ederler. Böylelikle aidatın geri alınması konusunda somut bir adım atılmış olur ve sonucunda aidat geri alınmış olur. Aidat ödemek istemeyenler için başvurulması gerekli yöntemler, her bankanın kendine göre değişmektedir.

Uygun faiz oranlı kredi, uygun oranda geri ödemeli faiz ödemesi demektir. Yani öncesinde belli bir miktarda alınacak borç, bankaya faiziyle birlikte geri ödenir. Müşterinin toplu bir şekilde paraya ihtiyacı olması sebebiyle başvurulan metotlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.