Türkiye’de geniş yüzölçümünden kaynaklı iklim farklılıkları bulunmaktadır. Ege, Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu gibi bölgeler doğal olarak mevsimsel olarak farklılık yaşamaktadır. Bu bölgelerdeki arılar da bölgenin iklimine ayak uydurmuşlarıdır ve sonuç olarak her bölgede farklı ırklar ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu ırklar da farklı davranışsal özellikler gösterirler.

Ana Arının Üretim Zamanları Ve Nedenleri

Ana arının veriminin azaldığı dönemlerde ana arıyı yenilemek gerekir. Ana arılar uzun süre değiştirilmediğinde veya öldüğünde, koloni kendi ana arısını üretir. Bu üretimi larvalara ana arı memesi yaparak sağlar. İlkbahar aylarının başı, sonbaharın sonları ya da yaz döneminin ortasında genellikle ana arının değişimi yapılır.

Arıcılıkta Ayların Önemi

Geniş bir alana sahip olan ülkemizde aylarda göre arıların üretim koşulları iklimsel olarak farklılık gösterir. Genel olarak kış aylarında arılar rahatsız edilmez ve besin takviyesi yapılır. Çünkü arılar kovanların içinde kış boyunca aç kalırlar. Ölmemeleri için onlara dışarıdan besin takviyesi yapılır. Bu geçen zamana sürecine kışlatma denir. Yavru yetiştirme dönemi şubat ayında başlar fakat iklimsel olarak soğuk olan bölgelerde biraz daha beklenebilir.

Çünkü soğuk ve yağışlı aylarda arıların kovanı açık tutulursa koloni üşütebilir. Üşütmemeleri için bunlara dikkat etmek gerekmektedir.  Mayıs ayına kadar kovan bakım ve besin takviyesi işlerine devam edilir. Haziran ayında ise bal hasadına bazı bölgelerde başlanır. Yani kısaca iklim koşulları dikkate alınarak, arı üretimi şubat aylarında başlanarak yapılabilir.

Arıcılığı Etkileyen Faktörler

Arı alırken nelere dikkat edilmeli sorusu çok merak ediliyor. En başta dünyayı da etkileyen küresel iklim değişikliği arıcılıkta önemli bir faktördür. Yağış, soğuk dolu gibi sert iklim olayları arıları olumsuz etkiler. Saf arı cinslerinin kaybedilmesi de arıcılığı etkileyen olumsuz faktörlerdendir. Ana arı arıcılıkta en önemli faktördür. Ana arının yaşlanması işçi arıların daha verimsiz çalışmasına neden olur. Bu yüzden belli aralıklarla ana arı değişimi sağlanmalıdır. Ana arı siparişi vermek için Avrasya Arıcılık firmasını değerlendirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.