Keçiören’de uzun süredir yasal sorunlar nedeniyle durma noktasına gelen Ovacık’taki imar sorunu aşıldı. Ruhsatları vermeye başladıklarını söyleyen Başkan Ak, “Ortaya 120-130 bin nüfusluk yeni bir bölge çıkacak” dedi.

Ovacık bölgesinin yeni isminin Ovakent olacağını belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, 120-130 bin nüfusluk yeni bir bölge oluşacağını kaydetti. “Geleceğin yeni Keçiören’i o bölgede olacak” diyen Ak, imar planlarını tamamlayarak ruhsat vermeye başladıklarını aktardı. Bölge için 10 yıl içinde 130 binlik bir nüfus öngördüklerini söylen Ak, şu bilgileri paylaştı:

“Ovacık imarını tamamladık. Bölgeye artık Ovakent diyoruz. Altyapısı, ulaşım planı, çevre düzenlenmesi en ince ayrıntısına kadar planlanmış bir yer. Büyük parsellere site tarzı yapılanma yapılıyor. Güvenliği, otoparkı, bol yeşil alanı olan bir alan meydana gelecek. Ruhsatlar verilmeye başlanmış durumda. Etrafında da iş merkezleri yani kentsel servis alanları olan bir yer olacak. Hizmet sektörüne dönük yatırımlar yapılabilir, biz de bu anlamda yatırımcıları çağırıyoruz.

100 bin nüfusu projeksiyon olarak koyduğumuz bir yer. Yaklaşık 20-25 bin nüfus da Yükseltepe kentsel dönüşüm bölgesine geliyor. Ortaya 120-130 bin nüfusluk yeni bir bölge çıkacak. Ovakent’te bu yıl içinde binaların inşaatları başlayacak. Oranın tamamen bitmesi 10 yılı alır diye düşünüyoruz. 10 yıl içinde yapılaşma tamamlanabilir. İlk 5 yıl içinde konut ağırlıklı gideceğini düşünüyorum. Daha sonra iş merkezleriyle alakalı çalışma olabilir.

Bu bölgenin içerisinde önemli yatırımlar da gerçekleştiriyoruz. Bunlardan birisi Kartaltepe Kent Ormanı’ydı. Bu alan içerisinde yer alıyor. Hem yeşil alana dönük hem de içerisinde bazı tesisleşmeler var. Paintball sahası gerçekleştiriliyor. Piknik ve mesire alanımız var. Bir kır düğünü salonu yapıldı. Spor salonumuz yoktu spor salonunu Ovakent’te yapıyoruz. 2017 yılı içerisinde hizmete açacağız. Yine o bölgede iki tane bölgesel parklarımız var yapıyoruz. Yeşil alana önem veriyoruz.”

Akıbeti yılan hikayesine dönen Cumhuriyet Kulesi’nin yıkımı için beklediklerini kaydeden Başkan Ak şunları söyledi:
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı da devreye soktuk. Ama kule yapılabilirliğin ötesine geçmiş durumda. Bu bizi sıkıntıya düşürüyor. Yıkımı teknik anlamda zor bir yer. Bizim hukuki yolumuz kapanmış durumda, önümüzde yıkmaktan başka seçeneğimiz yok. Orada vatandaşın işine de yarayabilecek bir tesisleşme gerçekleştirmemiz lazım. Onun için hem insanların gezebilecekleri alışveriş yapabilecekleri oturup çay içebilecekleri seyir teraslarından oluşan bir sokak AVM’si şeklinde bir şey olabilir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here