9 aylık bir gebelik sürecinde çiftleri en çok zorlayan noktalardan biri cinsel ilişki için şartların nasıl olacağını tam olarak bilmemelerinden kaynaklanıyor. Oysa ki hamilelikte sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için doktorlar cinsel ilişkinin son derece önemli olduğunu ifade ediyorlar.

Kadınların büyüyen karınları nedeniyle hareket kabiliyetlerinin de azalması yatakta zor anlar yaşamalarına neden olabiliyor. Cinsel ilişki pozisyonlarına göz atmak bu noktada faydalı olacaktır.

Çoğu anne adayı hamilelikte cinsel ilişki yaşamanın bebeğin gelişimine ve sağlığına olumsuz etki edeceği yönünde yanlış bilgiye sahiptirler. Oysaki uzmanlar hamilelikte cinsel ilişkinin son derece önemli olduğunu ve hamileliğin son aylarında ayda 1-2 kez cinsel ilişkiye girmenin bir zararının olmayacağını dile getiriyorlar.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları hem annenin hem de bebeğin sağlığı için son derece önem arz etmektedir. Hamilelikte en güvenli pozisyon olarak anne adayının üstte olduğu pozisyon diyebiliriz. Bir diğer güvenli pozisyonlardan biri de anne adayının hafif kıvrılarak yan yatmasıdır. Bu pozisyonda anne adayı karnını da yatağa dayayarak bebeğin sağlığına da dikkat etmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişki yaşamanın anne adayı için önemli noktalarından biri de seksin ağrıları engellediği gerçeğidir. Hamilelikte karnın ve rahmin büyümesi nedeniyle oluşan ağrılar orgazm esnasında salgılanan oksitosin hormonu sayesinde azalır veya ağrı toleransını arttırır. Bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanan seksi hamilelikte ne sıklıkta ve hangi pozisyonda yapacağınız konusunda uzman doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir