Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün etkisi 1 yıldan fazla zamandır sürerken, bu süreç günlük hayatın dijitalden yürütülmesine büyük katkı sağladı. Market ve giyim alışverişleri büyük oranda internet üzerinden yapılırken sanat ve tarih severler için de olumlu gelişmeler olmaya devam ediyor.

Tiyatroların kapanmasının ardından bir çok tiyatro oyunu da internetten canlı yayınlanmaya başlamıştı. Müzeler de bu süreçte 360 derece bakış açısıyla gezme fırsatını müze meraklılarına tanıdı. Yerelnet.org.tr internet adresinden müzeler gezilebiliyor ve bu sanal müze sayesinde farklı şehirlerde olduğu için gitme imkanımız olmayan müzeleri de rahatlıkla gezebiliriz.

YERELNET KURULDU

Kültür ve Turizm Derneği’nin bir girişimi olarak karşımıza çıkan ve ücretsiz olarak hizmet veren yerelnet.org.tr sitesi üzerinden birçok müzeyi 360 derecelik sanal turla gezebileceksiniz. Sitede, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzelerle beraber geçtiğimiz aylardan Cami olarak tekrar ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerîfi’nin cami olmadan önceki müze hali de 360 derecelik sanal turla gezilebiliyor.

Ankara Resim ve Heykel Müzesi, Anıtkabir, Azis St. Nicholas Kilisesi, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Oyuncak Müzesi, Kapadokya Karanlık Kilise, Anamur Müzesi, İstanbul Kız Kulesi, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Rahmi Koç Müzesi’nin de aralarında bulunduğu onlarca müzeyi site sayesinde gezebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.